Gminne Centrum Aktywności Lokalnej w Gminie Świętajno

10 marca 2020 10:47 | Gminne Centrum Aktywności Lokalnej w Gminie Świętajno

Taniec Średniowieczny

W styczniu  i lutym b.r. grupa aktywnych mieszkańców wsi Chełchy gm. Świętajno  uczestniczyła w ciekawych warsztatach rekonstrukcyjno- historycznych w ramach  projektu „Gminne Centrum Aktywności Lokalnej w Świętajnie”. Warsztaty obejmowały naukę tańców z epoki Średniowiecza. Rękopisy z tamtej epoki niezbyt dokładnie oddają opis kroków i rytm, w którym tancerze powinni się poruszać. Rekonstruktorzy zatem robili co mogli, by te dosyć trudne "puzzle" złożyć w całość, czego uczestnicy mogli doświadczyć podczas warsztatów.

W trakcie ich trwania grupa opanowała podstawowe kroki do tańców: Ductia, Saltarello, Branle des chavaux, Drumul Raculi, Danse de l' Ours i Tańca maltańskiego. Nabyte umiejętności chce wykorzystać do prezentacji podczas lokalnych imprez plenerowych.

 

25.02.20r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się też prelekcja połączona z pokazem multimedialnym, przeprowadzona przez historyka, dotycząca dawnej historii terenów obecnej gminy Świętajno. Poznano tradycje i zwyczaje Jaćwingów.

“Warsztaty szyte na miarę” odbyły się zgodnie z potrzebą lokalnej społeczności skupionej w projekcie, żywo interesującej się historią tych ziem.    

Przeczytano: 187 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: